19 LISTOPADA
POKAZ I – DUŻA SCENA
9:00-12:00
SZLAKI PRAWDY
1. “ARTUR GROTTGER. KUCIE KOS”
REŻ. MAREK BRODZKI
PRODUCENT: WYTWÓRNIA FILMÓW DOKUMENTALNYCH I FABULARNYCH
Inscenizowana impresja dokumentalna, uzupełniająca wiedzę o przedstawionym przez wybitnego polskiego malarza wydarzeniu historycznym (w bardzo pouczającym cyklu warszawskiej WFDiF).
2. “ROZKAZ 00485 – SZLAKIEM PRAWDY”
REŻ. RADOSŁAW PORAJ – RÓŻECKI
PRODUCENT: PORAJ MEDIA, OŚRODEK PAMIĘĆ I PRZYSZŁOŚĆ
Weryfikujący historyczną wiedzę przeciętnego Polaka dokument, uwzględniający wszystkie nowe odkrycia o ważnych wydarzeniach w życiu narodu na przykładzie II wojny światowej.
3. “PRZERWANA MISJA”
REŻ. PETRO ALEKSOWSKI
PRODUCENT: AMITALL AGENCJA FILMOWA
Przerażająca skutkami całkowitej znieczulicy państwowych organizacji notacja filmowa losów ( czytaj : codziennego bytowania) inwalidów wojennych najmłodszej polskiej generacji , której przedstawiciele utracili swe zdrowie w walkach w Afganistanie.
4. “DIABELNE SZCZĘŚCIE (LIKIERNIK)”
REŻ. MACIEJ DANCEWICZ
PRODUCENT: GRUPA FILMOWA, TELEWIZJA POLSA S.A.
Dokumentalne odkrycie życiowych pierwowzorów literackich bohaterów, utrwalonych w literaturze o czynach polskiego wojennego <pokolenia Kolumbów>.
5. “CZARNOBÓG”
REŻ. GRZEGORZ PAPRZYCKI
PRODUCENT: WYDZIAŁ RADIA I TELEWIZJI UŚ
Odważna penetracja dokumentalna duszy młodego ukraińskiego pokolenia, odsłaniająca nie tylko korzenie , ale – przede wszystkim – siłę odradzającego się na naszych oczach , a bardzo niebezpiecznego dla Polski i Europy, agresywnego nacjonalizmu .
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 12:00 – 13:00
POKAZ II – DUŻA SCENA
13:00-15:00
SPOJRZENIA
6. “PLEWIŃSKI, SPOJRZENIA”
REŻ. KATARZYNA KOTULA, MACIEJ DŹWIGAJ, PAULINA IBEK
PRODUCENT: TEATR IM. J. SŁOWACKIEGO,
TVP S.A. O/KRAKÓW
Prawdziwy i pełny, dzięki wszechstronnemu oglądowi, portret znanego i uznanego krakowskiego fotografika, dokończony po śmierci jego filmowej prawodawczyni jego filmowego wizerunku przez jej syna, współautora filmu.
7. “NIESKOŃCZONOŚĆ JEST NA 50 METRACH”
REŻ. DANIEL ŚWIATŁY
PRODUCENT: FUNDACJA LOW LIGHT FILM
Reportażowa impresja o <marzeniach> wyznawców i fanatyków starej “dobrej” fotografii – wbrew współczesnym modom – wiernych jej technologii.
8. “12 CALI”
REŻ. WOJCIECH GOSTOMCZYK
PRODUCENT: STUDIO FILMOWE METRAGE
Filmowa rejestracja dokonań fotograficznej grupy twórczej , korzystającej z niepowtarzalnej atmosfery wiejskiego domostwa, w którym – od lat – <teatralne dziwy> wyczarowuje poszukująca grupa Teatru “Cinema” z jeleniogórskich Michałowic.
9. “ARCHIKOSMOS”
REŻ. MARCIN ZASADA, MARCIN NOWAK
PRODUCENT: ANNA NOWAK, SERWIS INTERNETOWY GDZIEWYJECHAC.PL
Zaskakujące odkrycie ścisłych zależności pereł katowickiej architektury ze światowymi doświadczeniami podboju Kosmosu
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 15:00 – 16:00
POKAZ III – MAŁA SCENA
17:00 -20:00
NASZE ARTYSTYCZNE DROGI
10. “MÓJ NIEMANDSLAND”
REŻ. WOJCIECH KRÓLIKOWSKI
PRODUCENT: TVP S.A. O/KATOWICE
Porażające <życiową prawdą> ludzkiej egzystencji wyznanie oryginalnego kreatora <bajek> dla dzieci i dorosłych, wybitnego niemieckiego malarza i pisarza, którego korzenie nieposkromionej wyobraźni ukształtowała bieda polskiego Śląska.
11. “ISTNIENIA SENS UKŁADAM. KRAKOWSKIE PORTRETY LITERACKIE – LESZEK ALEKSANDER MOCZULSKI.
REŻ. EWA ŚWIĘS – KUCYBAŁA
PRODUCENT: BIBLIOTEKA KRAKÓW, TVP S.A. O/KRAKÓW
Filmowy konterfekt zmarłego niedawno krakowskiego poety, którego <nie-salonowa > twórczość zdominowała nie tylko repertuar “Skaldów”, ale i bezpardonowo <wtargnęła> na polską scenę rewolucyjnego teatru polskiego przełomu lat 60-tych i 70-tych, a w następnych dekadach <zagościła> na stałe w nawach kościelnych świątyń.
12. “POETA PISZE SOBĄ – JÓZEF BARAN”
REŻ. MARIA GUZY
PRODUCENT: BIBLIOTEKA KRAKÓW, TVP S.A. O/KRAKÓW
Szkic do portretu jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów, manifestującego nieprzerwanie swoją wyobraźniową siłę <przypisania> do rodzinnego krajobrazu małopolskiej wsi, do której powraca stale i psychicznie, i fizycznie.
13. “MODLITWA WIECZORNA – LESZEK ELEKTOROWICZ”
REŻ. TOMASZ KAMIŃSKI
PRODUCENT: BIBLIOTEKA KRAKÓW, TVP S.A. O/KRAKÓW
Oryginalna filmowa sylwetka krakowskiego intelektualisty: poety i znakomitego tłumacza, docierająca dzięki trafnemu kluczowi wizualnych skojarzeń do <duszy> wrażliwego człowieka, którego nieprzerwanie kształtuje ciekawy .ale i trudny dla przetrwania, czas współczesności.
14. “RIDAN”
REŻ. KRZYSZTOF RIDAN, GRZEGORZ ZARICZNY
PRODUCENT: LUNAFILM KRZYSZTOF RIDAN
Ciekawy filmowy hommage dla oryginalnego i walczącego o <prawdę dokumentalnego przekazu> twórcy, którego kontynuatorem jest współautor portretu ojca – jego syn.
15. “DROGA”
REŻ. JANUSZ GAWRYLUK
PRODUCENT: BELSAT TV
Pełen trudnej historycznej prawdy portret polskiej stacji telewizyjnej, walczącej o rozwój wolnościowej świadomości białoruskiego społeczeństwa.
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 20:00 – 21:00
20 LISTOPADA
POKAZ IV – DUŻA SCENA
9:00 – 12:00
POWRACAJĄCE FALE
16. “POWRACAJĄCA FALA”
REŻ. MICHAŁ WIRASZKO
PRODUCENT: SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA POZNAŃSKA WYTWÓRNIA FILMOWA
Rewelacyjna, bo wykorzystująca upływ czasu, dokumentacyjna re-interpretacja tak ważnego i istotnego artystyczno-społecznego zjawiska sprzed lat. Muzyczny festiwal w Jarocinie bowiem – stając się kiedyś zaczynem rewolucyjnych przemian wrażliwości kilku polskich pokoleń, dziś – wobec zdrady tych młodzieńczych ideałów – pozostaje dla nich jedynie… wyrzutem sumienia.
17. “DZIWNY ROK 1968”
REŻ. GRZEGORZ SIECZKOWSKI
PRODUCENT: TVP HISTORIA
Pouczająca próba filmowej syntezy polskiego roku 1968 rozpoczęta i zakończona noworocznym toastem I sekretarza KC PZPR – tow. Władysława Gomułki z dobrym , z perspektywy lat napisanym, obiektywnym komentarzem ważnych i tragicznych zarazem wydarzeń
18. “AS”
REŻ. DOROTA PETRUS, BOGDAN LĘCZNAR
PRODUCENT: TVP KULTURA
Godna naśladowania sylwetka Solidarnościowego <niepokornego> rewolucjonisty z “Solidarności Walczącej”, który po roku 1989 potrafił włączyć się twórczo w tryby mechanizmu ożywczej transformacji kraju.
19. “ŚPIEWNIK PRAW CZŁOWIEKA”
REŻ. LESZEK STAROŃ
PRODUCENT: IPN KRAKÓW
Filmowa “dokumentacja” jednej z twórczych twarzy znakomitego krakowskiego rysownika – Adama Macedońskiego, który budując międzynarodowy festiwal piosenkarski odnalazł możliwość bardzo skutecznego propagowania zakazanego przez komunistyczny reżim “śpiewnika praw człowieka”.
20. “ZNAK”
REŻ. KAZIMIERZ J. BIHUN
PRODUCENT: KAZIMIERZ J. BIHUN
Rejestracja dokumentalna wyznania ratującego studentów – uczestników marcowej manifestacji księdza z Kościoła Mariackiego w Krakowie. Profetyczny charakter tego wspomnienia potwierdził dopiero termin śmierci Jana Pawła II.
21. “DNI PRZEMIANY”
REŻ. TOMASZ JURKIEWICZ
PRODUCENT: STUDIO FILMOWE KALEJDOSKOP
Reportaż z całego procesu przyjęcia egzotycznych gości przez społeczność jednej z podkrakowskich wsi jako ekumeniczny przykład postępowania w postaci przełamywania wszelkich religijnych i społecznych barier w czasie katolickich Dni Młodzieży całego naszego globu.
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 12:00 – 13:00
POKAZ V – DUŻA SCENA
13:00 – 15:00
BARIERY
22. “POKONYWAĆ BARIERY”
REŻ. DARIUSZ DEBERNY
PRODUCENT: TVP S.A. O/OPOLE
Budujące filmowe exemplum pokonywania trudności w bardzo zwyczajnym czasie bytowania w niepełnosprawności w trudzie codzienności życia.
23. “BIEGIEM PRZEZ ŚWIAT”
REŻ. JAKUB TRZASKA
PRODUCENT: TVP S.A. O/OPOLE
Rejestracja życiowej aktywności dwójki maratończyków” z wyboru”, pochłaniających w sportowym trudzie setki kilometrów egzotycznych miejsc na całym świecie.
24. “SYNEK NA KRAWĘDZI”
REŻ. KAMIL KASTELIK
PRODUCENT: TVP S.A. O/KATOWICE
Reportażowa rejestracja ekstremalnej aktywności ambitnego młodzieńca, który w pasji “przekraczania barier”, pokonuje bez zabezpieczenia niedostępne nawet w wyobraźni ryzykowne wysokości przemysłowych obiektów Śląska.
25. “WÓZEK MNIE NIE OGRANICZA”
REŻ. IWONA TOKARSKA
PRODUCENT: TVP S.A. O/OPOLE
Filmowa etiuda o wyczynach rajdowego kierowcy, który – mimo swojej niesprawności po wypadku – nie tylko nie rezygnuje z dawnej sportowej pasji, ale poprzez swoją <sprawność> kontynuuje pasmo swoich sukcesów.
26. “MÓW MI RICO”
REŻ. SZYMON PIEGZA
PRODUCENT: SZYMON PIEGZA
Mini-reportaż o “wiekowym” piłkarzu, którego ekspresywny <monolog wewnętrzny> tłumaczy jasno efekty jego – “niezniszczalnej” w czasie – fizycznej sprawności.
27. “BLIND FOOTBALL”
REŻ. MACIEJ BAŁAMUT
PRODUCENT: MACIEJ BAŁAMUT
Zadziwiający swoją <egzotyką niemożliwości> reportaż o polskiej zbiorowości niewidomych… piłkarzy, odnoszących sukcesy międzynarodowe w swoim środowisku ludzi <upośledzonych>.
28. “ROBERT LEWANDOWSKI. DROGA NA SZCZYT”
REŻ. RADOSŁAW PRZYBYSZ, SYLWIA MICHAŁOWSKA
PRODUCENT: TVP S.A.
Skierowany zarówno do sportowej młodzieży, jak i rzesz <bezrefleksyjnych> kibiców, prawdziwy, bo pełen wzlotów i upadków, obraz kariery naszej narodowej chluby, jaką jest z pewnością dzisiaj – Robert Lewandowski.
29. “PIŁKA NOŻNA I GANGSTERZY”
REŻ. SZYMON JADCZAK
PRODUCENT: TVN SUPERWIZJER
Odbierający nam całkowicie zadowolenie zarówno z uprawiania sportu, jak i jemu kibicowania, dobrze zdokumentowany reportaż śledczy o korupcji w polskiej piłce nożnej, opanowanej w znacznej mierze przez gangi “kiboli” (czytaj: gangsterów i przestępców).
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 15:00 – 16:00
POKAZ VI – MAŁA SCENA
17:00 – 19:00
VATER CZY PONTIFEX
30. “VATER”
REŻ. KRZYSZTOF MAĆKOWSKI
PRODUCENT: FUNDACJA PROMOCJI KULTURY “URWANY FILM”
Poruszające brakiem refleksji i uczucia wyznanie życiowe “poczciwego Niemca” zakochanego w ojca syna wojennego przestępcy nazistowskiego – szefa dwóch szczególnie represjonowanych okręgów GG: krakowskiego i lwowskiego -dr Ottona Wachtera zderzone z faktami , przypominanymi przez historyków polskich i ukraińskich.
31. “LOSY PRZEMYSKICH ŻYDÓW”
REŻ. TOMASZ MACHAJ
PRODUCENT: TOMASZ MACHAJ
Przerażający ogromem ludobójczej zbrodni filmowy “obrachunek”z hitlerowską zagładą przemyskiego środowiska polskich Żydów.
32. “PONTIFEX”
REŻ. BEATA HYŻY – CZOŁPIŃSKA
PRODUCENT: TVP S.A. O/OPOLE
Potrzebny bardzo dla zrozumienia potrzeby sąsiedzkiej współegzystencji narodów wzruszający portret polskiego patrioty – Ślązaka – arcybiskupa opolskiego – ks. Alfonsa Nossola
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 19:00 – 20:00
20:15 – MAŁA SCENA
UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
POKAZ SPECJALNY – FILMOWA PREMIERA
FILM “AMATORZY” – REŻ. GABRIELA PICHLER
Witamy w Lafors – małej, szwedzkiej społeczności, która rozpaczliwie potrzebuje nowego startu. Nadzieja na zmianę pojawia się, gdy niemiecki supermarket Suerbilly zaczyna rozważać rozpoczęcie działalności w tym regionie. 500 nowych miejsc pracy może zmienić wszystko! Musse z lokalnej administracji ma przygotować reklamę, która będzie promować niewielkie miasteczko. Jednak dwie z nastoletnich mieszkanek – Aida i Dana biorą sprawy oraz telefony w swoje ręce, by dać szansę tym, którzy nie są mile widziani w reklamie. Rozpoczyna się batalia o to, kto ma prawo opowiedzieć historię Lafors.
Nagrody:
Festiwal w Gothenburgu 2018, Dragon Awards dla najlepszego filmu nordyckiego
Festiwal w Gothenburgu 2018, Angelos Prize
21 LISTOPADA
POKAZ VII – DUŻA SCENA
9:00 – 12:00
WOŁANIE DO MARZEŃ
33. “KAMIENICA”
REŻ. MAŁGORZATA GWIAZDA-ELMERYCH
PRODUCENT: MAŁGORZATA GWIAZDA – ELMERYCH
Prawie socjologiczny obraz filmowy “zakazanej” dzielnicy współczesnego Szczecina , ukazujący siłę nieformalnych więzów międzyludzkich.
34. “Z GŁĘBOKOŚCI WOŁAM DO CIEBIE”
REŻ. GABRIELA MRUSZCZAK
PRODUCENT: FORUM ROZWOJU INICJATYW LOKALNYCH
Wstrząsający, choć bardzo optymistyczny w swym humanizmie, wizerunek społeczności “ludzi bezdomnych”, potrzebujących podstawowej pomocy lekarskiej w unikatowym <przytułku medycznym> Krakowa.
35. “IDEALNE MIASTO AUSCHWITZ”
REŻ. GRAŻYNA CZERMIŃSKA
PRODUCENT: TVP S.A.
Przywołany z przepastnych archiwów III Rzeszy perfidny w swojej germańskiej <solidności>, i na szczęście nie zrealizowany urbanistyczny plan miasta Oświęcim, otaczającego obóz śmierci Auschwitz.
36. “ZA KRATĄ SĄ ZIELONE DRZEWA”
REŻ. MAGDALENA I RAFAŁ KOŁODZIEJCZYKOWIE
PRODUCENT: TELEWIZJA REGIONALNA STOWARZYSZENIE EUROPEJSKIE
Poruszający naszą szczęśliwą wyobraźnię <zjadaczy pokojowego chleba> obraz marzeń więźniarek obozu koncentracyjnego, których nadzieją staje się możliwość rozkoszy oddechu pośród otaczającej obóz przyrody.
37. “FYRTEL MARZEŃ”
REŻ. WOJCIECH STOBBA
PRODUCENT: TVP S.A. O/GDAŃSK
Reportaż społeczny, podkreślający wagę inicjatyw, mobilizujących najbliższe środowiska sąsiadów, zawsze spragnionych szansy własnego rozwoju – na przykładzie gdańskiej, bardzo skutecznej, choć bardzo prywatnej inspiracji dwóch młodych nowych lokatorek-artystek i zawodu, i z powołania.
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 12:00 – 13:00
POKAZ VIII – DUŻA SCENA
13:00 – 15:00
LUDZIE SKAŁY
38. “KOBIETA SKAŁA”
REŻ. MONIKA MELEŃ
PRODUCENT: SORN STUDIO DLA TVP POLONIA
Portretowy szkic <mocnej kobiety>, dziś sędziwej Amerykanki spod wulkanu, który – co jakiś czas – uporczywie odwiedza, zachowując rekord wyjścia na tę górę , a kiedyś – nieletniej polsko-żydowskiej więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych.
39. “BASIULA CZYLI… DOROTA”
REŻ. MARTA WĘGIEL
PRODUCENT: TVP S.A. O/KRAKÓW
Na wpół <rodzinny> portret filmowy znanej krakowskiej pisarki Doroty Terakowskiej, łączącej kobiecy wdzięk z siłą non-konformistycznego charakteru.
40. “MISJONARKA”
REŻ. INKA BOGUCKA
PRODUCENT: 1B FILM INKA BOGUCKA DLA TVP S.A. EXPRESS REPORTERÓW
Reportażowe wspomnienie osobowości bardzo młodej polskiej misjonarki, której męczeńska śmierć przypomina o wartości poświęcenia swego życia dla ludzi i idei.
41. “MEANDERTALCZYK”
REŻ. ALICJA GRZECHOWIAK
PRODUCENT: TVP S.A. O/BIAŁYSTOK
Filmowa biografia człowieka znad Biebrzy, przeżywającego swe barwne życie w absolutnej zgodzie z …Naturą.
42. “OSTATNI JUNAK”
REŻ. MIKOŁAJ JANIK
PRODUCENT: MIKOŁAJ JANIK
Filmowy <rys> portretu <silnego człowieka>, którego siłę “niezłomnej (wobec przeciwieństw losu) postawy symbolizuje jego motocykl o <nieprzeciętnej> (kiedyś) mocy.
43. “CZŁOWIEK ORKIESTRA”
REŻ. ALEKSANDRA KIERETA
PRODUCENT: TVP S.A. O/OPOLE
Reportaż z tezą, że twórczego powołania nie jest w stanie osłabić nawet najcięższa fizyczna praca drwala, a każde marzenie (w tym wypadku: kompozycja muzyki do opowieści o samym sobie) może zostać zrealizowane (jak w przypadku tego reportażu).
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 15:00 – 16:00
POKAZ IX – MAŁA SCENA
17:00 – 20:00
DOBRE ZMIANY
44. “MIASTO KOBIET”
REŻ. WITOLD SZYMCZYK
PRODUCENT: PISF WARSZAWA, WFD ŁÓDŹ
<Ostry> w swej publicystycznej wymowie reportaż o transformacji ustrojowej odrodzonej Polski ,ukazujący tragiczne losy pozbawionych pracy łódzkich włókniarek.
45. “PGR – OBRAZY”
REŻ. JOANNA WARECHA
PRODUCENT: KAMEROVI SP. Z O.O.
Szokujące reporterskie zderzenie” podróży sentymentalnej” autorki do miejsca swego urodzenia i jego PGR-owskiego rodowodu, nakazującego weryfikację procesu, którego opłakane skutki” dzikiej prywatyzacji” przełomu lat 80.tych i 90.tych ubiegłego stulecia, zakłócają do dziś sen nie tylko polskiej wsi.
46. “DOBRA ZMIANA”
REŻ. KONRAD SZOŁAJSKI
PRODUCENT: ZK STUDIO
Odważna, bo nawiązująca bezpośrednio do największych osiągnięć polskiej powojennej szkoły dokumentu, próba bezstronnej filmowej relacji postaw i poglądów dwóch kobiet, zdecydowanie stojących po dwóch stronach politycznej barykady.
DYSKUSJA Z REALIZATORAMI: 20:00 – 21:00
22 LISTOPADA – MAŁA SCENA
MARATON WSPOMNIENIOWY <NURTU> – ” CHOCIAŻ OD NAS ODESZLI – ICH FILMY Z NAMI ZOSTAŁY”
godz. 10 :00 – 10:15
Wprowadzenie w ideę tej retrospektywy dokumentalnej NURTU przez Krzysztofa MIKLASZEWSKIEGO – dyrektora artystycznego Festiwalu
godz. 10:15 – 16:00
Pokaz 12 form dokumentalnych, o łącznym czasie 6h50′
1.” W y r o k ” [1994] Michała Anioła BOGUSŁAWSKIEGO [ 1931- 2016] – czas trwania : 10′ – premierowy pokaz : I NURT , Kraków 1995
2. “K o n t r – w y w i a d ” [1994] Krzysztofa KRAUZE [ 1953 – 2014] – czas trwania : 27′- premierowy pokaz: I NURT , Kraków 1995 – [współautor: Jerzy
3. ” N a z i e l o n e j B u k o w i n i e ” [ 1994] Ireny WOLLEN [1934 -2011] – – czas trwania : 21′ – premierowy pokaz: I NURT , Kraków 1995
4. ” J u ż n i e p o t r z e b n i “[1994] Tamary SOŁONIEWICZ [ 1938- 2000] – czas trwania : 32′ – premierowy pokaz: I NURT , Kraków 1995
5. ” P o l s k a p r o w i n c j o n a l n a J e r z e g o D u d y – G r a c z a ” [1995] Grzegorza DUBOWSKIEGO [1934-1996] – czas trwania : 31′ – pokaz premierowy: I NURT , Kraków 1995
6. ” Z d z i s i u “[1998] Jacka GRELOWSKIEGO [1942- 2017] – czas trwania :31′- pokaz premierowy: IV NURT , Kielce 1998
7. ” D o r s z c z y l i g d a ń s k i e m i e s i ą c e ” [1997] Bohdana KOSIŃSKIEGO [ 1922- 2003] – czas trwania: 51′ – premierowy pokaz :IV NURT, Kielce 1998
8.” L o t k u l i ” [1999] Jerzego RIDANA [ 1943 – 2016] – czas trwania : 24′ – premierowy pokaz : VI NURT , Kielce 1999
9. “B ę d z i e w c i ą ż o g r o m n i a ł” [2000] Mieczysława SROKI [1929 – 2016] – czas trwania : 26′ – premierowy pokaz : VI NURT , Kielce 2000 [współautorka : Lucyna SMOLIŃSKA]
10. ” D a j ę C i w o d ę ż y c i a ” [2000] Krzysztofa KALUKINA [1945- 2009]- czas trwania: 28′ – premierowy pokaz : VII NURT, Kielce 2001
11. ” D l a t e g o z r o b i ł e m f i l m .”[2001]Antoniego KRAUZE [1940 – 2018] – czas trwania: 45′ – premierowy pokaz : VII NURT, Kielce 2001
12. ” B y l i ż o ł n i e r z a m i < J o d ł y>” Wincentego RONISZA [ 1934 – 2017] – czas trwania :52′- premierowy pokaz: VII NURT , Kielce 2001
godz. 16: 15 – 16:30
Przerwa techniczna
16:30 – 22:30
Pokaz 11 form dokumentalnych – czas projekcji : 5 h 46′
13.” Z e r w a n a n i ć ” [2002] Katarzyny KOTULI [1953- 2017] – czas trwania :19′ – premierowy pokaz : VIII NURT – Kielce 2002
14.”K r ó t k a h i s t o r i a o z a b i j a n i u w j e d n y m u j ę c i u “[2001]- czas trwania : 11′ – premierowy pokaz : VIII NURT – Kielce 2002
15. ” < P r a w d z i w a > h i s t o r i a ” [2003] Andrzeja JEZIORKA [1952-2016]- czas trwania : 26′ – premierowy pokaz: IX NURT – Kielce 2003[ współautor: Jacek Piotr LATAŁŁO ]
16.” J e r z y N o w o s i e l s k i – p o r t r e t z l u s t r e m” [2003] Stanisława KUBIAKA – 23′ – premierowy pokaz : IX NURT – Kielce 2003
17.” C e n a ż y c i a ” [ 2002] ks. Andrzeja BACZYŃSKIEGO [1957-2015] – czas trwania : 43′- premierowy pokaz: X NURT – Kielce 2004
18. ” U p o r c z y w e p r a g n i e n i e ż y c i a ” [2011] (poprawiona i skrócona wersja) Brigidy FORSZTĘGI- KMIECIK [1981- 2014] – czas trwania: 16′ – premierowy pokaz: XIV NURT – Kielce 2008 [ pełna wersja: 35′]
19. ” K r ę ć , j a k k o c h a s z – t o k r ę ć” [2011] Andrzeja WAJDY [ 1926- 2016] – czas trwania : 46′ – premierowy pokaz : XVIII NURT , Kielce 2011
20.” M i ę d z y s i e r p n i e m a m ł o t e m ” [2011] Adama KINASZEWSKIEGO [ 1944- 2008] – czas trwania :42′ – w s p ó ł a u t o r k a : Henryka DOBOSZ – KINASZEWSKA , która po latach film dokończyła – premierowy pokaz: XVIII NURT , Kielce 2011
21. ” W s p o m n i e n i a n a c e l u l o i d z i e ” [2011] Jana GOCA [1937- 2012] – czas trwania: 32′ – premierowy pokaz : XVII NURT , Kielce 2011
22. ” M i t o < S z a r y m >” [2012] Grzegorza KRÓLIKIEWICZA [ 1939- 2017] – czas trwania : 60′- premierowy pokaz : XVIII NURT , Kielce 2012
23. ” K o n t r a p u n k t ” [2014] Andrzeja PAPUZIŃSKIEGO [1932-2017] – czas trwania : 29′ – premierowy pokaz: XX NURT ,Kielce 2014
WSTĘP WOLNY
23 LISTOPADA
10 :00 – 12:00 – MAŁA SCENA
WARSZTATY FILMOWE W KRZYSZTOFEM MIKLASZEWSKIM
W ramach corocznych WARSZTATÓW FILMOWYCH , w których prowadzący je dla kieleckiej młodzieży reż. KRZYSZTOF MIKLASZEWSKI, spróbuje przedstawić i przedyskutować problem:
JAK SIĘ ROBI FILM…JUBILEUSZOWY?
na przykładzie własnego dokumentu ” A TO…KIELCE …WŁAŚNIE”
próbującego przedstawić bardzo ciekawą i równie skomplikowaną historię kieleckiego Teatru im. Żeromskiego
12:00 – 14:00 – MAŁA SCENA
ŚWIATOWE ODKRYCIA MARII MALATYŃSKIEJ
“NIEDŹWIEDŹ. WŁADCA GÓR” – REŻ. KRYSTIAN MATYSEK
“Niedźwiedź władca gór” to subtelny, a przy tym nie pozbawiony dramatyzmu obraz Krystiana Matyska, odważnie nakręcony i zręcznie wyreżyserowany. Opowieść o niedźwiedzich brunatnych, zamieszkujących także w polskiej części Karpat to wynik ponad trzydziestu miesięcy pracy zespołu. Film potrzebny i jasny w przekazie. Wciąż – wbrew pozorom – niewiele wiemy o tym rzadkim gatunku drapieżnika, wytępionego w całej niemal Europie i kryjącego się praktycznie wyłącznie we wschodnich i północnych górach Europy. Spora dawka wiedzy o zwyczajach i trybie życia niedźwiedzi, podglądanych przez ekipę przez całe dwa lata, w różnych miejscach i w różnych warunkach. Jeszcze jeden dowód na to, że w skromniejszych warunkach jesteśmy w stanie kręcić filmy przyrodnicze na poziomie nie odstającym od potęg światowych przodujących w gatunku, takich jak Wielka Brytania, Australia czy Kanada.
Piękne zdjęcia, piękny dźwięk, piękna muzyka skomponowana przez Bartka Gliniaka.
19:00 – MAŁA SCENA
– GALA FINAŁOWA
– WRĘCZENIE NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ
BILETY NA POKAZY KONKURSOWE: 5 ZŁ POKAZ,
25 ZŁOTY KARNET FESTIWALOWY
NA WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE ORAZ GALĘ FINAŁOWĄ – WSTĘP WOLNY